Mit vigyünk a nyaralásra?

Te is azokhoz tartozol, akik az egyhetes tengerparti vagy balatoni nyaraláshoz 3 db 20 kilós bőrönddel indulnak útnak? Ha a te bőröndjeid is zsúfolva vannak, mert szinte az összes nyári ruhadarabodat begyömöszölted, és komplett túlélőkészletet is betettél, akkor tudod milyen kín ennyi csomaggal utazni, és a végén a ruhák 4/5-ét egyáltalán nem is veszed fel! Örök kérdés, hogy mit vigyünk a nyaralásra?

UTAZZ KÖNNYEN, UTAZZ OKOSAN!

A jelszó az, hogy minél kevesebb csomaggal felpakolva indulj útnak! Travel light! azaz Utazz könnyen! - mondja az angol nyelv. A legjobb, ha az utazás előtt már legalább egy héttel áttekinted, hogy a nyaralás folyamán mikor, hova mentek, mit fogtok csinálni!?

Teljesen más csomag kell egy all-inclusive szállodai tengerparti nyaraláshoz, mint egy városról városra utazós kulturális körúthoz. Másra kell számítani egy evezős sátorozós túránál, és megint másra egy alkotótábornál. Tehát írd össze napról napra, hogy hányfajta tevékenységhez kell felszerelést vinni. Írd össze, hogy ezekhez a tevékenységekhez milyen fajta ruhaneműre lesz szükséged?!

Az utazási helyszín időjárása is befolyásoló tényező! Mindig nagyon meleg van, és sosem esik az eső? Vagy éppen a monszun idején van az út és állandóan esik? Magashegyi, hidegebb éghajlatra indulsz, vagy éppen Afrikába, ahol nappal 40 fok van éjjel meg fagypont körül?

Fontos kérdés az is, hogy a saját autóddal utazol, vagy vonattal/ busszal/repülővel, vagy esetleg szervezett útra mégy egy utazási irodás busszal? Minél többször kell ki-be csomagolni, annál kevesebb cuccot érdemes vinni magaddal!

Meg kell tudnod azt is, hogy vajon lesz-e lehetőséged a ruhákat kimosni, és lesz-e lehetőséged a fogyó készleteidet feltölteni? Van-e mosoda, vagy mosógép a szálláson, van-e kisbolt vagy áruház a közelben?

Jó előre érdeklődj a szálláson, vagy az idegenvezetőnél, hogy a szobában adnak-e törölközőt, papucsot, hajszárítót esetleg még fürdőköpenyt is? Ha adnak, akkor máris egy csomó mindent nem kell vinned magaddal.

Tehát ha megvan a lista, akkor tekintsd át, és tervezd meg, hogy melyik tevékenységhez mi kell. Ne úgy számolj, hogy mindenhová, minden nap új ruha kell (kivéve, ha a párizsi divathétre utazol), hanem legyen minden típushoz, és minden időjáráshoz egy-két ruha, amit aztán az út során kilötybölsz este, és másnapra megszárad. A legjobb, ha olyan darabokból állítod össze a csomagot, amelyek egy pillanat alatt megszáradnak, és nem kell ezeket vasalni. Tehát nem a legjobb választás a pamut póló, vagy lenvászon nadrág, mert napokig tart, mire megszáradnak, és gyűrődősek is.

Az alábbi lista egy kéthetes vízparti szállodai nyaralás csomagjának összetevőit tartalmazza.

MIT VIGYÜNK A NYARALÁSRA? -A PRAKTIKUS PIPERECSOMAG DARABJAI

Okosan kell minimalizálni a csomagod tartalmát, hogy ne szakadj meg az utazáskor a sok csomag alatt. Ha nem akarsz bőrönd hegyekkel utazni, akkor a praktikusság jegyében minden darabot mini méretben vigyél (amely kapható úti méretben), és  ne a teljes méretű kiszerelésben, vagy nagyságban. Ezzel akár harmadára is le lehet csökkenteni a túlélő csomag súlyát! 🙂 Most már minden pipere boltban DM, Rossmann,  Douglas stb. lehet kapni 10 ml-es flakonos szettet, amibe áttöltheted a kedvenc tisztálkodási és kozmetikai szereidet. Ezeket még a repülőre is felviheted a kézitáskádban.

Tehát ezeket érdemes betenni a csomagba:

  1. Fényvédő krém magas faktorszámmal. Különösen fontos, ha vízpartra indulsz. Nem árt némi hidratáló krémet is betenni, ha esetleg leégnél.
  2. Legyező, vagy elemes mini ventilátor, hogy legyezhesd magad, ha forró helyen vagy, és az ájulás kerülget.
  3. Úti fogkefe. A legjobb az összecsukható, mert az önmaga tároló doboza is egyben.
  4. Mini fogselyem. Ez a zsebedben is elfér, sok kellemetlenségtől ment meg, ha kéznél van.
  5. Mini fogkrém. Nem kell a nagy, mert egy hét alatt csak kevés fogy belőle.
  6. Papír körömreszelő. Ezt még a repülőre is fel tudod vinni, és nincs semmi súlya.
  7. Körömolló. Alap darabja a készletnek, mindenre jó.
  8. Mini varrókészlet legalább 3-4 biztosítótűvel, némi cérnával és tűvel. Jó, ha van benn néhány gemkapocs is!
  9. Esőkabát könnyű nejlonból. Súlya ennek sincs, de amikor fúj a szél, és esik az eső, sokkal többet ér, mint az esernyő.
  10. Ha esős helyre indulsz, akkor legyen azért egy rendes esernyő is betéve!
  11. Vixi mikroszálas kozmetikai arckendő. Megspóroltad a sminklemosót, a tonikot, és a bőrradírt, mégis mindent leszed az arcodról, még a vízálló sminket is!
  12. Útifésű vagy útikefe beépített tükörrel. Kettő az egyben, mini méretben. Jó esetleg a mini tükör egy mini fésüvel is.
  13. Ha még aktív korban vagy, akkor két-három tampon, ha váratlanul beütne a krach. Nem kell egy egész dobozzal hurcolnod, kivéve, ha olyan helyen nyaralsz, ahol 100 km-es körzetben nincsen bolt. Amíg eljutsz egy boltba, kisegít a bajból.
  14. Kell egy teljes doboz sebtapasz, mert bármikor történhet valami! Ha elvágod az ujjad, ha feltör a cipő, ha felhorzsolod a lábad stb.
  15. Egy kis zacskó étkezési szódabikarbóna dezodornak, és a tökéletesen szagtalan hónalj máris biztosítva van. Pár gramm csak, ellentétben a nehéz dezodorokkal, és sokkal egészségesebb is!
  16. Egy WC takaró papír ülőke. 10 db van benne, ha útközben rád törne a szükség, jól jöhet.
  17. Nedves WC papír, jól jön különösen nomád körülmények között.
  18. Úti kézfertőtlenítő zselé. A legjobb a Balea, mert nem ragad, és nem büdös. A kezeden kívül ezzel bármilyen felületet is le tudsz fertőtleníteni, ha nincs más kéznél. Érdemes 2 flakonnal vinni, ha nincs DM a közelben.
  19. Felfújható úti párna. Ha nincs benne levegő, akkor helyet sem foglal a csomagban, súlya is alig van, és pillanatok alatt, pár fújással felfújható. Nagyon praktikus hosszú utazásnál is, de sosem tudhatod, hogy a szállásodon milyen furkó párna lesz! Ez megmentheti az éjszakáidat a szenvedéstől.
  20. Úti szett 10 ml-es flakonokkal amelybe bele tudod tenni az arckrémjeidet, testápolót, hajápolókat, mindezeket 1 hétre elegendő mennyiségben. Ez akár több kilótól szabadít meg, mivel nem a teljes méretű, 150-250 ml-es flakonokat kell cipelned, nem beszélve arról, hogy nagy helyet is foglalnak a bőröndben!
  21. Egy kicsi, pár darabos kiszerelésű Domestos fertőtlenítő kendő csomag. (Vagy szedjél ki az eredeti csomagból, mert nincs szükséged 50 darabra!) A szálláson érdemes áttörölni vele a WC ülőkét, és az étkező asztalt, mielőtt birtokba vennéd.
  22. Pár méter műanyag kötöző madzag. Mindig jól jön!
  23. Egy fél tubus folyékony ragasztó, vagy pillanatragasztó, és egy fél tekercs széles ragasztó szalag, ha bármi eltörne, vagy elszakadna.
  24. Egy mini zseblámpa. A legjobb a dinamós, mert ennek nem fogy ki az eleme.
  25. A gyógyszerkészletbe az állandóan szedett gyógyszerek mellé érdemes fájdalomcsillapítót, görcsoldót, és széntablettát betenni. Ha utazási betegséged is van, akkor Cocculine homeopátiás drazsét is.

MIT VIGYÜNK A NYARALÁSRA? - A PRAKTIKUS RUHACSOMAG DARABJAI

Általában a túlsúlyos csomaghegyek az átgondolatlan csomagolásból erednek. Ha nem tervezzük meg előre, hogy mikor mire van szükségünk, hogy mit vigyünk a nyaralásra, akkor kényszert érzel, hogy még ezt is, meg még azt is betegyed a bőröndbe, mert biztos majd jó lesz valamire. Ha előre megtervezed az utadat, akkor csak a a legszükségesebb darabokat viszed el, amelyeket útközben ki is tudsz mosni, így nem kell ruhahegyeket becsomagolnod.

  1. Legalább 2 db, de inkább 3 fürdőruha, hogy le tudd cserélni a vizeset szárazra.
  2. 1 db nagyméretű strandkendő, amelyet akár ruhaként megkötve is viselhetsz, ha a strandon az étterembe akarsz menni, vagy sétálsz a parton.
  3. Valamilyen kalap, és napszemüveg a napszúrás ellen.
  4. Egy nagy strandtáska, amibe a strand cuccokat viheted, és egy kisméretű átvetős válltáska, ami a városi kirándulásokhoz lesz jó.
  5. Ha szeles helyre mentek, vagy a nyakad fázós, akkor érdemes egy négyzet alakú selyemkendőt is vinni, amit akár a fejedre, akár a nyakadra is feltehetsz.
  6. Egy egyszerű nyaklánc, amely mindenhez megy, hogy mindig stílusos lehess.
  7. Három-négy könnyű top, a legjobb viszkóz anyagból. Ezeket könnyen ki lehet mosni, és gyorsan száradnak. Legalább az egyiknek legyen ujja, ha templomot mecsetet vagy kolostort látogatnál, ezekbe nem szabad fedetlen vállal belépni.
  8. Egy szexi hálóing, amelyben a párod vonzónak lát.
  9. Egy hosszú ujjú kardigán, a naplementés sétákhoz.
  10. Egy nagyon könnyű anyagú megkötős kardigán, vagy boleró, esetleg vállkendő, ha belépsz egy hűvösebb múzeumba, akkor se fázzál.
  11. 2-3 nagyon csini nyári ruha, az esti programokhoz, és az éttermi vacsorákhoz.
  12. Egy short vagy capri nadrág a strandra való lemenéshez, és egy rövidebb farmer a
    túrázásokhoz, vagy ha hidegre fordulna az idő.
  13.  2 db strandtörölköző, hogy mindig legyen egy száraz is. (Fürdőszobai törölközőt egyáltalán nem kell vinni, hiszen a szálláson általában úgyis adnak.)
  14. 2-3 nájlon harisnya és néhány zokni, ha hűvösebbre fordulna az idő, illetve ha a szálláson este fázna a lábad.
  15. Egy nagyon könnyű papucs, vagy nyári szandál, amelyet akár házi papucsként is tudsz használni
  16. Ha a sziklás tengerpartra indulsz, akkor egy műanyag vizi szandált is vigyél, hogy a tengerben is biztonságban legyen a talpad.
  17.  Egy elegánsabb cipő a kulturális programokhoz, egy túraszandál a túrázásokhoz, ha van a programban ilyen
  18. Egy könnyű zárt cipő, ha esős idő lenne.
  19. Egy könnyű, de nagyon meleg thermo pulóver, ha hidegre fordulna az idő, vagy hideg helyek látogatásához (pl. jégbarlang)
  20. 2 db könnyű, hosszú ujjú felső estére, a szálláson üldögéléshez.
  21. Egy testszínű melltartó, és 3-4 testszínű, lézervágott bugyi, amelyek bármi alatt észrevétlenül simulnak.

Még egy fontos tanács! Külföldre soha ne menj balesetbiztosítás nélkül!

Ha mindezt bepakoltad, akkor kényelmesen, túlsúly nélkül utazhatsz, és mégis mindened meglesz a csodás nyaraláshoz!

Ajánlom figyelmedbe a Fürdőruha tippek című blog bejegyzésemet, amelyből az előnyös fürdőruha fortélyairól olvashatsz

A Pinterest oldalamon pedig a nyári kalapokhoz találsz ötleteket